9 jednoduchých rad, jak začít s #zerowaste

20.03.2019

Začít žít bez odpadu. Zní to jednoduše, ale pro někoho, kdo je zvyklý na určité výdobytky dnešní doby, se to může zdát jako nepřekonatelný problém.

Jsou ale základní věci, které může pro začátek změnit každý a nebude to až takový zásah.

Průměrná česká rodina spotřebuje ročně přes 1 tunu odpadu. Zredukovat tohle číslo není těžké, ale musíme začít. Sestavili jsme pro vás 9 tipů, jak začít s #zerowaste.

1. Noste vlastní tašku na nákup

Látková taška je ve všech ohledech lepší než ty šustivé ze supermarketu. Leckdy vypadá mnohem lépe, neprotrhne se a pokud už se vám nebude líbit, jednoduše jí můžete dát na kompost.

2. Noste vlastní pytlíky na pečivo

To same platí i pro látkové pytlíky na pečivo a na ovoce a zeleninu. Ano, mikrotenové sáčky najdete na každém roku každého velkého obchodu, ale řekněte si sami - co s ním pak doma uděláte?

3. Znovupoužitelné kelímky na kávu

A pořád dokolečka. Až vypijete kávu, použijete ten kelímek znovu? Pravděpodobně opět ihned skončí v koši. Mnohem lepší by bylo pořídit si bambusový nebo skleněný, který vám vydrží déle než jeden nápoj.

4. Vlastní láhev

Plastová láhev od vody, coly, džusu nebo icetea. Porád dokola si kupujeme jednorázové láhve, které hned po dopití odhazujeme do koše. Mnohem #zerowaste je pořídit si nerezovou nebo skleněnou, kterou budeme používat stále dokola.

5. Nerezová nebo bambusová brčka

Několik set tun plastových slámek skončí v oceánech. Nechceme nikoho poučovat o životním prostředí, ale vezměte si to jinak. Jsou ta brčka opravdu tak potřeba? A pokud ano, nebylo by opět lepší používat nerezová nebo bambusová?


6. Látkové kapesníky

Není nic jednoduššího než vytáhnout papírový kapesník a vyhodit ho do koše. Ty látkové už nejsou tak in? Jakmile doslouží, stačí vyprat a můžeme na další rýmu použít znovu.

7. Bambusové kartáčky na zuby

Vyměnit obyčejný plastový kartáček za bambusový je jedním z vůbec nejjednodušších způsobů, jak zredukovat odpad. Plastový zrecyklujte a začněte používat kompostovatelný.

8. Stop plastovému nádobí

Všichni to známe. Grilování s přáteli nebo rodinou. Spousta plastových kelímků, talířů, příborů. Chápeme, že servis po babičce asi není ta pravá volba, ale i přes to - omezit, omezit, omezit.

9. Stop zbytečnostem

Na schránku - nevhazovat reklamní tisk. Různé letáky a brožury od potravinových řetězců, které čte jen málokdo, zbytečně hromadíte doma nebo v chodbě domu. Reklamní předměty jako propisky, hrnečky nebo trička - opravdu takové věci doma potřebujete?

© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!