9 věcí, které do #zerowaste domácnosti nepatří

13.04.2019

Je mnoho věcí, které v domácnosti lze nahradit jejich ekologickou variantou. Mnoho lidí si to možná ani neuvědomuje, ale shraňujeme doma velké množství odpadu jen proto, že nevíme, jak jejich nákup zredukovat.

Odličovací tampony

Jednorázové odličovací tampony jsou jednou z klíčových produktů v oblasti kosmetiky, které se dají jednoduše nahradit. Pratelné látkové tampony jsou nejen velmi ekologické, ale můžete si je vyrobit i doma. 

Návod máte tady ->

Igelitové tašky

Nosíme v nich všechno. Ať už nákup nebo potom případně i další věci. Pokud je používáme několikrát, je to rozhodně lepší než si každý den koupit novou. A opravdu ale potřebujeme všechno balit do pytlíků a tašek? Nemá zelenina nebo ovoce svůj vlastní "obal"? Pokud už tedy budeme volit tašku nebo pytlík, tak jedině látkový.

Plastové pytlíky a folie

Potřebujete zabalit dětem svačinu nebo svůj oběd? Bohatě vám stačí nerezová krabička, kterou můžete používat neustále dokola. Ne jako jednorázové mikrotenové sáčky nebo potravinářskou folii. Pokud ale nechcete s sebou tahat krabičku, doporučujeme voskované látky, které perfektně drží svůj tvar.

Brčka

Ano. Klasické nerecyklovatelné věci, které ale k tomu, abychom se napili opravdu nepotřebujeme. A pokud už opravdu potřebujete kašovitou stravu, rozhodně stojí za zvážení nerez, bambus nebo sklo.

Čajové sáčky

Pravděpodobně nikoho by nenapadlo, že v čajovém sáčku jsou plastové příměsi. Do čaje se vám sice nerozpustí, ale nejsou tím pádem kompostovatelné ani recyklovatelné. Není tedy nic jednoduššího než sypané nebo lístkové. Hezky na váhu v bezobalovém obchodě.

Kapsle do kávovaru

Plast. Jednorázové. Nejhorší kombinace. Jsou tedy podle #zerowaste pravidel hrozně neekologické. Nejdou recyklovat, protože v nich zůstávají zbytky kávy. Takže - french press nebo znovupoužitelné kapsle přímo pro váš kávovar.

Plastové láhve

Jdou zrecyklovat, ale pozor. Plast lze takto znovupoužít jen čtyřikrát. V dnešní době jsou už i takové možnosti, že vám ve vybraných bezobalových obchodech načepují vodu do vlastní nádoby. Není tak potřeba kupovat neustále nové a nové láhve. Zvolte nerez nebo sklo a hurá pro vodu.

Plastový kartáček

První věc, kterou byste měli vyměnit, pokud chcete žít více #zerowaste. Bambusové kartáčky jsou stejně účinné a navíc kompostovatelné.

Sprchové gely a šampony

Prodávají se v plastu a navíc obsahují spoustu chemikálií, které nejsou pro vaše vlasy a pokožku vůbec dobré. Zvolte proto bezobalová tuhá mýdla, šampóny a kondicionéry.

© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!