Čajové sáčky a kompostování

22.05.2019

Čajové sáčky a kompostování

Pravděpodobně jste se dočetli, že čajové sáčky jsou jednou z "přísad", kterou lze bez problémů kompostovat. Ano, můžeme, ale není to tak vždy.

Většina klasických čajových pytlíků v sobě má zhruba 30 % polypropylenu, který žížaly bohužel nedokáží rozložit. Jsou také sepnuté kovovou sponkou, se kterou si také neporadí.

Proto pokud se rozhodnete pořídit si kompostér, je potom důležité, abyste jej používali správně a žížaly mohly fungovat.

Sypané čaje - bez obalu

Nejlepší řešením jsou sypané čaje. Není zde žádný problém s nekompostovatelnou složkou. Jednoduše vylouhovaný čaj vysypete na kompost. Tento typ čajů koupíte samozřejmě v bezobalových obchodech - kde se snoubí #bezobalu a možnost mít čaj na váhu, ale také ve specializovaných obchodech, které tímto způsobem prodávají například také koření nebo jiné sypké produkty.

Přidanou hodnotou je možnost navolit si množství bylin, které si do hrnku dáte, ale také ihned vidíte, z jakých bylinek je čaj složený.

Obalové materiály - SONNENTOR

Fólie

Může se stát, že uvidíte sypaný čaj v "plastovém" obalu. Pokud se bude jednat o výrobek značky SONNENTOR, nenechte se odradit.

Tyto obaly jsou z biodegradabilních fólií vyrobených z obnovitelných surovin - což je celulóza, která se získává ze dřeva. Je to tedy čistě přírodní produkt, který se vám na kompostu krásně rozloží přibližně za 3-6 měsíců.

Jiné obaly nebo pytlíky nejsou kompostovatelné a tím pádem jsou pro nás nezajímavé. Důležité pro vás tedy je si pozorně přečíst, z čeho je obal složený. Většina prodejců už tyto informace na svých produktech uvádí.

Pyramidní čaje

Dále jistě znáte typ sáčků, který vypadá jako pyramida. Opět se dostáváme do bodu, kdy je důležité správně vybrat výrobce, který si na rozložitelných obalech zakládá.

Všechny sáčky vyrobené z kukuřičného škrobu jsou 100 % kompostovatelné. Obal těchto sáčků je vyrobený opět z celulózy čili naprosto ideální kombinace.

Kukuřičný škrob na výrobu by měl být ze 100 % GMO free kukuřice, aby se zabránilo tomu, že by pak obsahoval GMO (geneticky modifikové) organismy, které nikdo z nás v čaji nechce.

Nálevové sáčky

Říkali jsme si, že čajové sáčky obsahují polypropylen. Ovšem najdou se i takové, které se kompostovat dají. Zde si můžeme vzít za příklad opět firmu SONNENTOR, která se kompostovatelnými obaly zabývá už od roku 2008.

Jejich nálevové sáčky jsou vyrobeny z vláken textilního banánu (abaka), tedy v zásadě také z celulózy. Při výrobě abaky se používají až 2 metry dlouhá tvrdá vlákna banánových listů. Tento materiál je samozřejmě také kompostovatelný.

Přebal nálevových sáčků se skládá z 80 % z papíru a 20 % z plastu (PP - polypropylen). Tyto přebaly se třídí do kontejnerů na papír - ale pouze v Rakousku! U nás do plastů nebo do smíšeného odpadu.

Za jaký odpad vám tedy bude váš kompostér vděčný?

  • zbytky zeleniny a ovoce (slupky, okrojky, zvadlé listy)
  • čajové sáčky a vyluhovaný čaj sypaný (pozor na materiál a případnou kovovou sponku, SONNENTOR sáčky jsou plně kompostovatelné)
  • kávová sedlina (přiláká žížaly, které si na ní rády pochutnají)
  • vaječné skořápky
  • čerstvě posečenou trávu a spadané listí
  • znečištěný papír (papírové ubrousky, utěrky a kapesníky)
  • lepenka a čistý starý papír
  • piliny, dřevní štěpka, kůra
  • popel ze dřeva
  • sláma, podestýlka

zdroj: sonnentor.cz


© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!