Jak to všechno začalo?

18.03.2019

Základním pilířem celého budování našeho bezobalového obchodu byla aplikace od czechzerowaste.cz - 40 denní bezodpadová výzva. O problematiku nulového odpadu - neboli zero waste - jsme se zajímali už nějakou chvilku, ale to pravé nakopnutí přišlo právě až s možností "zkusit si to na vlastní kůži.

Náš sortiment tedy bude bez zbytečných plastových obalů. Sledujeme tím jasnou vizi - ulevit planetě. Plastové obaly, ve kterých si potraviny domů donesete, stejně ve většině případů házíte ihned do koše a následně se dostávají na skládku.

Třídění odpadu je v této problematice velkým pomocníkem, nikoli jediným. Kromě toho jsou výborné i domácí kompostéry - koupit je můžete třeba tady nebo tady.

V této oblasti se ale Češi obecně hodně přeceňují. Mnoho lidí, kteří odpad třídí, to ale nedělají pravidelně. Což je smůla. A hlavně tvrdit o sobě, jak třídím, a přitom jen párkrát vyhodit láhve do kontejneru, není žádné hrdinství.

Jak jsou Češi poctiví se můžete dočíst zde.

To nejdůležitější je ale to, že třídění není hlavní způsob, jak nakládat s odpadem. Prvotní je vůbec odpad nevytvářet. A toho bychom se chtěli v našem obchodě držet.

Podívejte se, co vlastně obnáší zero recycle - nulová recyklace.

https://bezpopelnice.cz/o-odpadcich/zakopany-pes-recyklace/

Otázkou zůstává, jestli vůbec víme jak a co třídit. Třídíme tedy vůbec správně? Pokud už jsme konečně začali? Velmi pěkně rozpracované informace naleznete zde.

Kromě potravin bez obalu u nás budete moci najít i stáčenou drogerii, ekologické pomůcky do domácnosti nebo recyklované znovupoužitelné hrnky na kávu.

.Naším největším bojem je však změna v oblasti osobní hygieny - bambusové kartáčky, ekologické vatové tyčinky nebo mýdla bez obalu už jsou na denním pořádku, ale dál jsme se zatím ještě nedostali. Proto se budeme zatím držet jen těchto osvědčených eko bezobalových věcí, než pokročíme například ke kosmetice.

Skončíme, jak jsme začali. Jistě vás zajímá, jak můžete být zero waste i vy. Je to vlastně úplně jednoduché a takový skrovný návod najdete u holek na czechzerowaste.cz.


© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!