Jaké jsou #zerowaste materiály?

05.04.2019

Ocel, sklo, dřevo. A proč zrovna tyto materiály? Jsou především zdravotně nezávadné a lze je neustále recyklovat. V podstatě do nekonečna. Takové dřevo jde kromě toho i odložit na kompost, kde se rozloží a tak dále poslouží.

Velkou spoustu věcí z těchto materiálů už jistě máte doma, ale pojďme se podívat, co všech lze takto nahradit.

Dřevo

Klasický přírodní materiál. Někdo může samozřejmě ihned namítat, že takto ničíme přírodu. Pokud se ale stromy budou neustále obnovovat, není to tak hrozné, jako když lesy zamoříme plasty.

Doma máme dřevěný nábytek, pomůcky v kuchyni jako vařečky, kvedlačky a prkénka. Proč je tedy ta potřeba všechno zaměňovat za plast? Jsou snad dřevěné misky nebo příbory nepoužitelné? Určitě ne. Jen se nad tím zamyslet.

Mimojiné jak bylo řečeno, dřevo se dá jednoduše kompostovat, a tak využít dokonce.

Ocel

Známe ji všichni. Nerez. Mnoho z nás má jistě termosky na kávu nebo čaj. Proč je to ale tak kvalitní materiál, že by měl nahradit plast?

Nerez je opravdu pevným materiálem, zdravotně nezávadným a velmi šetrným. Můžeme ji neustále dokola recyklovat, a proto tak ušetříme více, než kupovat neustále nové a nové plastové předměty.

Také je levnější vyrobit novou ocel z recyklované, než vytěžit železnou rudu a vyrobit novou. Například recyklováním jedné tuny oceli se ušetří 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence.

Je pravdou, že jednodušší je zajít do obchodu, než s sebou nosit nerezovou láhev. Jenže pokud se chceme alespoň příblížit k #zerowaste, tak jak chceme, musíme pro to něco udělat.


Sklo

Sklo je velmi zajímavým materiálem. Odolným, zároveň křehkým. Průhledným, v nejrůznějších tvarech a barvách. Díky jeho vysoké teplotě tání v něm můžeme zapékat. Není novinkou, že se dá použít téměř ve všech odvětvích.

Dalším plusem je, že téměř všechny bezobalové obchody prodávají produkty ve vratných sklenicích. Pokud je nevrátíme, můžeme je jednoduše použít znovu na jiný nebo totožný produkt a takto stále dokola.

Potřebujeme opravdu plast? Plastové talíře, láhve, příbory, kelímky? Stačí se jen porozhlédnout, jaké jsou ve vašem okolí možnosti a zkuste nahradit co nejvíce plastových produktů za nerezové, skleněné nebo dřevěné.

A nakonec - nakupujte bez obalu! V České republice je už mnoho bezobalových obchodů, které vám v boji s plastem velmi pomohou.

Plast

V dnešní době se všechno točí jen kolem plastu. Máme plastové příbory a talíře, plastové tašky, pytlíky, obaly. Mnoho lidí si asi ale ani neuvědomuje, že není plast jako plast. Některé obsahují více škodlivých látek než jiné.

Existuje zhruba 7 druhů plastů. Jistě jste se už s nějakou značkou setkali.

Je určitě pěkné, že je plast odolný a měl by tedy vydržet. Na jednu stranu to ale opravdu není výhodou. Jakmile zrecyklujete plastovou láhev, dostane se k dalšímu využití. Jenže. Například sáčky, igelitky, brčka nebo plastové kartáčky skončí v Tichém oceánu.

Plast se tam rozkládá až 100 let a mnoho vodních živočichů kvůli tomu umírá, protože si jej pletou s potravou, a tak se jim zanáší trávicí soustava.

Řešení se nabízí pomocí "#zerowaste" materiálů, které jsme si představily na začátku článku. Výrobky z nich můžete používat mnohem déle než ty plastové a nebudeme se tak neustále točit v začarovaném plastovém kruhu.


© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!