Přírodní barvení vajec

19.03.2021

Velikonoce jsou za dveřmi a vy přemýšlíte, jak ozdobit vajíčka letos? Zůstaňte i během velikonočních svátků na ekologické vlně a obarvěte vajíčka přírodně, podle starých dobrých rad našich babiček a prababiček. S pomocí přírodních materiálů dosáhnete celé palety krásných barev, díky trošce tuku se pak vajíčka budou výstavně lesknout.

Pokud jste zvyklí na barvení vajíček syntetickými prostředky, vězte, že přírodní barvení bude trvat o něco déle. Má ale své kouzlo, každé vajíčko je originál, barva na něj chytne trošku jinak a nikdy nebude jednolitá. V tom ale tkví samotné kouzlo přírodního barvení: experimentujte, hrajte si a buďte mile překvapeni kouzelným výsledkem.

JAK PROBÍHÁ BARVENÍ?

Každé vajíčko před samotným barvením dobře omyjte a co možná nejlépe odmastěte, aby na něj barva dobře chytla. Využijte k tomu např. ekologický prostředek na nádobí, postačit by ale měla i teplá voda se špetkou jedlé sody.

Do hrnce vložte přírodní barvící materiál (viz níže), zalijte vodou (cca 750 ml), mírně osolte a přidejte 2 lžíce octa. Přiveďte k varu, přidejte vajíčka a nechte dalších 10 minut vařit. Pak stáhněte z plamene, vajíčka však nechte v hrnci s vodou až do úplného vychladnutí.

TIP: Pokud se vám zdají vajíčka málo barevně výrazná, můžete je v nálevu nechat namáčet i celou noc.

Po vyndání je nechte oschnout na savém podkladu tak, aby se vzájemně nedotýkala. Nakonec oschnutá nabarvená vajíčka můžete vyleštit troškou oleje, másla nebo kouskem slaniny.

ČÍM BARVIT?

Při správném výběru barvicích materiálů můžete dosáhnout celé palety barev. Představíme vám rádi alespoň několik z mnoha možností. Mějte na paměti, že čím více barvicího materiálu do hrnce přidáte, tím vyšší výsledné sytosti dosáhnete. Výsledný efekt také závisí na přirozené barvě skořápek. Na bílých samozřejmě barva ulpí lépe, než na skořápkách béžových či tmavších.

ŽLUTÁ
O sluníčkovou barvu vajíček se postará kurkuma. Na zhruba 750 ml vody budete potřebovat asi 3 vrchovaté lžíce kurkumy.

ORANŽOVÁ
Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s 2 nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika.

RŮŽOVÁ
Pro romantická růžová vajíčka využijte barvicí sílu červené řepy. Stačit vám bude jedna větší nebo 2-3 menší kousky. Vložit ji můžete celou, pokrájenou na menší kostičky, případně využijte pouze slupky z několika kousků a na zbytku si pochutnejte.

ČERVENÁ
Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu (i do něj ale přidejte dvě lžíce octa) nebo delším luhováním vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní.

Věděli jste, že červená vajíčka byla považována za nejdůležitější, každá dívka si červené vajíčko nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná. Červená barva byla nejenom symbolem lásky, ale také měla chránit před zlými démony.


ZELENÁ
Pro svěží jarní barvu využijte barvicí schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do "vývaru" přidat špetku kmínu.

MODRÁ
O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také luhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silnémibiškovém čaji se lžící octa.

TIP: Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bledě modré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše do modrozelena.


HNĚDÁ
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.

ČERNÁ
Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

OBTISKY - CHTĚNÉ, ČI NECHTĚNÉ?

Je také potřeba si dát pozor na to, aby se např. slupky během vaření na vajíčka nepřilepily, vytvořily by na nich totiž nehezké mapy. Řešením je vložit barvící materiál do gázy nebo síťovaného sáčku, případně během celého procesu barvení vajíčka bedlivě sledovat a průběžně otáčet.


Pokud naopak o dekorativně otisknutá vajíčka stojíte, před samotným vařením vajíčko vložte do obyčejné punčochy, ke skořápce přiložte tvarem zajímavý lístek či květ (o hezký efekt se postará například čtyřlístek nebo květ fialky, ale také kousek kapradí) a punčochu dobře utáhněte a zauzlujte.

zdroj: sonnentor.cz

© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!