Recyklace - jak to je s tříděním odpadu

24.03.2019

Už jsme se bavili o tom, že třídění odpadu je fajn věc. V posledních letech je třídit in a kdo to nedělá je out. Jenže. Kolik produktů, které vytřídíme se opravdu dostane k recyklaci? A je to vůbec #zerowaste?

Třídíme, plasty, papír, sklo, někde i textil a kovové obaly. Ještě jsme ale neřekli, jak často se tyto věci mohou recyklovat, než se stanou nepoužitelnými.

Papír

Možná by se mohlo zdát, že je papír mnohem menší zátěží než plast. Přece jenom papírové pytlíky, sáčky a tašky jsou eko ne? A kolik stromů se musí pokácet, abychom si mohli tyhle eko věci pořídit? Na to už se moc lidí nezeptá. Hlavně, že to není plast.

Papír se ale dá recyklovat maximálně sedmkrát, což ve výsledku stejně není žádná výhra. A jak ho správně třídit se můžete podívat tady.

Plast

Recyklace plastů nikdy nemůže fungovat dlouhodobě, a navíc jen 10% ze všech plastů se zrecykluje. Zbytek skončí na skládkách nebo ve spalovnách.

Proč je ale recyklace plastů takový problém? Skoro žádný plast není jen plast. Většinou se obal, kelímek nebo jiný produkt skládá z více druhů materiálu. Co je také zásadní jsou barvy. Pro to, aby se mohl nějaký plast recyklovat, se musí nashromáždit větší objem stejné barvy, jinak to není ekonomicky providitelné.

Vezměte si taková víčka nebo brčka. Vyrábí se v tolika barvách a jsou to takové droboučké předměty, že hromadit se je nevyplatí.

Další zajímavé informace o třídění plastu jsou tady.

Sklo

Jediné, co z toho všeho vypadává dobře, je sklo. Je velice dobře recyklovatelné a můžeme jej používat skoro donekonečna. Drcené sklo se poté používá na výrobu skla nového. Je ale hodně důležité, aby se sklo správně separovalo. K čemuž přispíváme už jen tím, že třídíme čiré, barevné a tabulové sklo. Co přesně se dá z recyklované skla vyrobit, si můžete přečíst zde.

Hliník

Poslední o čem si něco málo povíme, je hliník. Všichni to známe - plastový kelímek od jogurtu a hliníkové víčko nebo plechovky.

Jak ho ale třídit? V současné době jsou jedinou možností sběrné dvory nebo určené kontejnery. Žádné město ale nemá nakázáno zajistit možnost hliník třídit. Navíc tenké hliníkové obaly ani recyklovat nelze. Pokud tedy opravdu chcete hliník třídit, musíte zapátrat ve svém okolí, jaké nabízí možnosti. Další informace si můžete přečíst tady.

zdroj obrázků s šedivými kontejnery: metro.cz, prazskypatriot.cz

© 2020 Neobal, 17.listopadu 11, Cheb 350 02
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!